4A Sigorta Primi Ne Kadar?

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Sigorta, insanların her anlamda kendilerini güvenceye almasını sağlayan hizmetlerdendir. Pek çok farklı sigorta türü vardır. Sosyal Güvenlik Kurumu’na bağlı olan sigorta sistemi, aktif çalışma hayatı olanların emekli olduktan sonra da sosyal güvenceye sahip olmalarını sağlayan anahtardır. Sigortaların pek çok çeşidi vardır. Bunlardan en merak edileni ise 4A sigortasıdır. 4A sigorta primi ne kadar ya da 4A sigorta nedir gibi sorularla sıklıkla karşılaşılmaktadır. 

SGK hizmet dökümü çerçevesinde sigortalı bir şekilde işyerinde çalışan insanların sigorta primleri 4A, 4B ve 4C sigorta çeşitlerinden oluşmaktadır. Bu durumda bu sigortalara ait hizmet dökümlerinden de bahsetmek mümkündür. 4A sigorta, Sosyal Sigortalar Kurumu altında yer alır. SSK’ya prim ödeyen kişileri kapsayan bir sigorta türüdür. SSK, SGK’ya bağlandığında bu sigorta türüne 4A denilmiştir. Bu sigorta özel iş yerinde sözleşmeli çalışan vatandaşları kapsayan bir sigorta türüdür.

4A gibi 4B ve 4C sigortaları da vardır ve her biri farklı çalışanları kapsamaktadır. BAĞ-KUR, SSK v Emekli Sandığı olarak üç farklı gruplar ele alınmaktadırlar. Düzenli bir şekilde bir işte çalışılıyorsa ve özel bir sektörde çalışılıyorsa 4A sigorta ödenir. Kendi işini yapanlar 4B sigorta kapsamına girerken devlet memurları, kadrolu çalışanlar ve muhtarlara 4C kapsamına girmektedirler.

4A Sigorta Kimlere Ödenir?

Özel bir kurumda sözleşmeli çalışan kişilere 4A sigortası uygulanmaktadır. 4A hizmet dökümleri Sosyal Güvenlik Kurumu’na bağlı olarak çalışan sigortalı insanlar hakkında temel bilgileri kapsamaktadır. Bu sahip olunan bilgiler şunlardır:

  • Prim miktarı
  • Sigorta başlangıç tarihi
  • Toplam gün sayısı

4A dökümlerinde sigortaya ilişkin tüm bilgiler yer almaktadır. 

Sigorta prim oranları devlet tarafından yasalarla belirlenmektedir. 5510 sayılı Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası’na göre işverene bağlı çalışan vatandaşlar 4A çerçevesinde değerlendirilir. 4A sigorta prim oranları prime bağlı kazanca göre hesaplanmaktadır. Aylık kazanç üst sınırı, aylık kazanç alt sınırının 7,5 katı olarak belirlenmiştir. 4A ile ödenene prim oranı prime dayalı kazancın %37,5 oranındadır. Primlere bağlı olarak kazançlar şöyledir:

  • Genel sağlık sigortası %12,5
  • Yaşlılık, malullük ve ölüm %20
  • İşsizlik sigortası %3
  • Kısa vadeli sigorta %2

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir