BMSV Ne Demek, BMSV Nedir?

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

BMSV ne demek ya da nedir gibi sorular internette en çok aratılan sorulardan biridir. Banka ve Sigorta Muamele Vergisi’nin kısaltması olan bu terim, Türkiye’de finansal alanda alınan bir vergi çeşididir. BSMV oranları ise şu şekildedir:

  • Sigorta işlemleri için %5 ile %10 arası
  • Bankacılık işlemleri için %5

Bu vergiyi ödemekle sorumlu olan sigorta şirketleri ve bankalar, finansal işlemler gerçekleştiren kuruluşlardır. Vergi tahsilatı ve vergi beyannamesi gibi durumlar Banka ve Sigorta Muamele Vergisi’ne uygun olmalıdır. BSMV, devlet için önemli gelir kaynakları arasında yer alan vergilendirmelerden biridir. 

Türkiye’de ödeme sistemleri, sigortacılık işlemleri ve bankacılık işlemi gibi finansal işlemlerden alınan vergiye BMSV denilir. Bir vergi türü olduğundan, bu vergiyi ödeyen kurumlardan hizmet alan kişiler yasal olarak devletten bu hizmeti alırlar. Bu verginin ödenmemesi durumunda vergi kaçakçılığı suçu ortaya çıkar. Bu nedenle vergilerin zamanında ve eksiksiz ödenmesi gerekir.

Banka ve Sigorta Muameleleri Vergisi oranı yıldan yıla değişim gösterebilmektedir. 2023’te bu oran %5 olarak belirlenmiştir. BSMV oranları Türkiye’de yürütülen vergi kanunlarına göre belirlenmektedir. Vergi oranları sigortacılık işlemleri, bankacılık işlemleri gibi finansal işlemlerden alınmaktadır. Bu vergiler işlem türüne ve kanunlara göre değişiklik göstermektedir. 

Hangi İşlemler İçin BMSV Uygulanır?

BMSV nedir ve hangi işlemler için uygulanır sorularının cevapları, finansal alanda iş yapanalar için önemlidir. Türkiye’de bankacılık, sigorta ve ödeme sistemleri gibi durumlarda vergiye tabi şeylerdir. Bu verginin uygulanacağı işlemler ise şunlardır:

  • Kredi kartı kullanımı ve kullanım aidatı ödeme işlemlerinde
  • Banka hesabı açma işlemlerinde
  • Mevduat hesaplarından gelen faiz gelirlerinde
  • Banka ya da finansal kuruluşlar kullanılarak gerçekleştirilen EFT, swift ve havale gibi para transfer işlemlerinde
  • Kredi sözleşmeleri ve benzeri finans sözleşmelerinde
  • Sigorta işlemlerinde
  • Kredi kartı taksitlendirmelerde

BMSV vergisinin oranı ve kapsayacağı alanlar yürürlükte olan yasa ve vergi kanunlarına göre belirlenmektedirler. Bu yasa ve kanunlar gerekli görüldüğü takdirde değiştirilebilir. Kanunlar değişirse bu maddeler de değişebilmekte, aynı kalmamaktadır. Muhasebe ya da vergi ödemeler esansında güncel verilerle hesap yapılması çok önemlidir. 

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir