CVV Nedir, Ne İşe Yarar? – Kart Güvenlik Kodu

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Artık kredi kartı kullanmak, günlük hayatımızın ayrılmaz bir parçası haline gelmiştir. Özellikle banka kartları ya da kredi kartları ile online alışveriş yapmak çok yaygındır. Bu alışverişler yalnızda giyim ve eşya anlamında değil, gıda ve benzeri her anlamda kullanılır hale gelmiştir. Kredi ve banka kartlarının arkasında CVV adı verilen kodlar bulunmaktadır. Bu kodlar internet alışverişinde kartların güvenliği için kullanılmaktadır.

İnternet üzerinden alışverişlerde ödemenin yapılacağı bankaya ait kartınızın bilgileri talep edilmektedir. Kart numarası ve son kullanma tarihinin yanı sıra kartın arkasında yer alan CVV kodu da istenmektedir. CVV nedir ne işe yarar gibi sorular, ilk defa bu durumla karşılaşan insanlarda merak edilir. CVV kodu uzaktan gerçekleşen ödemelerde kart şifresi yerine geçen güvenlik sistemlerinden biridir. Ek bir güvenlik katmanı olan bu kodun açılımı “kart doğrulama değeri” olarak Türkçeye çevrilmektedir. 

Kartların arka yüzünde genellikle 3 hane şeklinde yer alan bu sayılar Card Validation Value, yani CVV olarak geçer. Bu kartlar yalnızca banka ya da kredi kartlarında değil, ön ödemeli kart ve sanal kartlarda da yer alan bir uygulamadır. 

CVV Ne İşe Yarar?

CVV nedir sorusundan sonra CVV ne işe yarar sorusuyla sıklıkla karşılaşmak mümkündür. İnternet üzerinden en az bir kez alışveriş yapmış ya da market ile yemek siparişi vermişseniz, mutlaka CVV kodunun talep edildiğine şahit olmuşsunuzdur. Bu CVV yöntemi, uzaktan ödemelerde bir şifre niteliği taşımaktadır. Bu sayede kolaylıkla online ödemelerinizi gerçekleştirebilirsiniz.

İnternet üzerinden ödeme oranları giderek artmaktadır. İnsanlar artık alışveriş için mağazaları değil interneti tercih etmektedirler. Bu durumda insanların kart bilgilerinin korunabilmesi için ek önlemler uygulamak şarttır. CVV bu güvenlik katmanları arasında yer almaktadır. Bu üç haneli kod sayesinde uzaktan ödemeler çok daha kolay ve güvenli şekilde gerçekleşir.

Bankalar, kişilerin kredi kartı ve banka kartı bilgilerini kimseyle paylaşmamalarına özellikle dikkat ederler. Pek çok ödeme sitesinde kullanılan 3D secure gibi ödeme yöntemleri sayesinde sadece CVV kodu girmek yetmemekte, SMS doğrulamasıyla da ödemeler doğrulanmaktadır. Bu önlemler sayesinde internet üzerinden alışveriş yapmak çok daha kolay bir hale gelmektedir. 

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir