Esnaf Kefalet Kredi Hesaplama Nasıl Yapılır?

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Esnaf kefalet kredi hesaplama ekonomik sıkıntı yaşayan ve finansmana ihtiyaç duyan insanlar tarafından merak edilmektedir. Düşük faizli ve esnafların başvurabileceği düşük faizli kredi türü olan bu kredi, yeni projelere başlamak ve işlerini devam ettirmek isteyen esnaflara mali açıdan destek sağlar. Esnafların mali ihtiyaçlarını karşılamak amacıyla sağlanan finansman hizmetleri arasında yer almaktadır. Kredi projelerinden biri olan esnaf kefalet kredisi, sanatkarların ve esnaflar kendi işletmelerindeki faaliyetlerini desteklemektedir. Finansal bakımdan temel oluşturmak adına önemlidir.

Nakit akışını bir düzene sokma ve tedarikçilere ödemelerini zamanında gerçekleştirebilmek için kullanılmaktadır. Krediler esnafların işletmelerini ve tedarik ağlarını genişletmesinde çok önemli bir yere sahiptir. Bu krediyi alabilmek için Kredi Kefalet Kooperatiflerine başvuru yapmak gerekmektedir. Başvuru yaparken bazı belgelerin de sunulması gerekir. Esnaf kefalet kredisi esnafların kefalet gösterdiği yapıya sahiptir. Dolayısıyla işletme sahiplerinin bu krediye kefil olması gerekmektedir. 

Bu krediyi alabilmek için kişilerin bazı belgeler sunması gerekir ve bu belgeler şu şekildedir:

  • 4 adet fotoğraf (6 ay içinde çekilmiş)
  • Bağlı olunan odaya ilişkin faaliyet belgeleri 
  • Kooperatif tarafından verilen ortaklık beyannamesi
  • Son dönemlere ait hesap özeti 
  • Kimlik kartının aslı ve fotokopisi
  • Esnaf sicil belgesi fotokopisi ve aslı
  • İkametgah belgesi 
  • Esnafın şoför olması durumunda ticari araç ruhsatının aslı ile fotokopisi 
  • Sosyal Güvenlik Kurumu’na ait fotokopi

Esnaf Kefalet Kredisi Nasıl Hesaplanır?

Esnaf kefalet kredisi hesaplama işlemleri TESKOMB’un duyurduğu faiz oranları ile gerçekleştirilmektedir. Çekilen kredilere yıllık olarak %8,5 oranında faiz eklenir ve hesaplamalar buna göre gerçekleşir. Sermaye masrafları, bloke, kesinti ve komisyonlar da hesaplamalara dahil edilmektedir. Bu işlemler sonucunda ortaya çıkan masraf, toplam kredi miktarından düşürülmektedir. Ödemeler aylık, 3 aylık ve 6 aylık olarak planlanmaktadır. Bu krediyi hesaplarken kullanılabilecek pek çok web sitesi de mevcuttur. Bu web siteleri aracılığıyla hesaplamalar çok daha kolay bir şekilde gerçekleştirilmektedir. 

Esnaf kefalet kredisi, ödeme aşamalarında yaşanan zorlukların azaltılmasını sağlar. Bunun yanı sıra meslek gruplarına bağlı olarak farklı kredi türleri kullanılabilmektedir. Kooperatife bağlı olan esnafların tümü bu kredilerden faydalanabilir. 

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir