Hibe Nedir? Hibe Çeşitleri

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Hibe nedir ne için verilir ya da alınır gibi sorular, internette sıklıkla aratılan konu başlıkları arasında yer almaktadır. Girişimci fikir sahipleri için ekonomik anlamda yapılan destekler çok büyük önem taşımaktadır. Yeni bir iş kurmak oldukça zor ve zahmetli bir olmasının yanı sıra riskler taşımaktadır. Üstelik her zaman maddi bir gelir kaynağı olması gerekmektedir. Yatırım maliyetlerine bakıldığında girişimciler kredi ya da hibe desteklerinden faydalanmaktadır. Hayata geçecek iş projesi için mutlaka bir birikim olması gerekmektedir. Öteki türlü borç parayla iş projesine başlamak oldukça zordur. Girişimciler için bu oldukça stresli bir aşamadır. Bu nedenle özel, yarı özel ve yarı resmi kuruluşlardan maddi destek alınabilen programlar mevcuttur. Kurumlar ve kuruluşlar girişimcilere destek olmak amacıyla bu hizmeti sağlarlar.

Kredi, belli şartlarda geri ödenmeli iken hibe belli şartlar sağlandığı takdirde geri ödemesizdir. Pek çok hibe çeşidi vardır ve bu hibe çeşitleri sayesinde kişiler istedikleri ya da ihtiyaç duydukları miktarları alabilirler. Bu hibelere başvurmak için belli şartların sağlanması da gerekir. Her hibenin kendi şartları ve kendi başvuru usulleri bulunmaktadır. 

Hibe Çeşitleri 

Hibe nedir ve çeşitleri nelerdir gibi sorularla sıklıkla karşılaşılmaktadır. Hibe çeşitleri arasında şunlar yer almaktadır:

  • TÜBİTAK desteği
  • KOSGEB destekleri
  • Ticaret Bakanlığı hibe programları
  • SGK teşvikleri
  • Avrupa Birliği Hibe ve Teşvik Programı
  • Kalkınma ajanslarından destekler
  • Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı destekleri

Devlet Ticaret Bakanlığı, KOSGEB, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı, TÜBİTAK, İşkur, Maliye Bakanlığı gibi pek çok kurum tarafından alınacak destekler için başvuru şartları aramaktadır. Denetim raporlarından proje yazımına kadar tüm süreçleri kapsayan devlet teşvik ve hibelerinden faydalanmak mümkündür. Başvuru sonrası değerlendirmeler gerçekleştirilir. Projesi kabul gören kişiler bu desteklerden faydalanabilmektedir.

Kurumların sağladıkları destek ve teşviklerden faydalanacak olan projeler ve kuruluşlar farklılık göstermektedir. Büyük ya da küçük işletmeler bulundukları yerlere ekonomik anlamda değer katmaktadırlar. Ülkenin kalkınabilmesi adına girişimcilerin gerçekleştirdikleri projeler çok önemlidir. Bir projeye başlanmak isteniyor ve hibe desteğine ihtiyaç duyuluyorsa bu durumda hibe için başvurulacak kurumların özenle seçilmesi gerekir. 

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir