Kredi Puanı Nasıl Yükselir?

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Kredi puanı nasıl yükselir ya da nedir gibi sorular kredi çekmek isteyen insanlar arasında oldukça yaygın sorulan sorulardan biridir. Kredi notu kredi almak isteyen insanların kredi durumunu gösteren bir bilgidir. Ödeme alışkanlıkları ile krediye ilişkin bilgileri kapsamaktadır. Kredi notu 1 ile 1900 arası değere sahiptir. Kredi notu kullanıcıların belgeleridir ve bankalardan kredi kartları, ödeme alışkanlığı ve mevduat hesaplarını baz alarak hesaplamalar gerçekleşir. 

Taşıt, konut ve ihtiyaç kredi çeşitlerine göre kredi notlarının yeterli olması gerekmektedir. Eğer kredi notu yeterli değilse kredi başvuruları reddedilmektedir. Bu da kredi alamayan insanlar için negatif bir durumdur. Kredi notu geri ödeme gücünü belli etmektedir ve kredi puanları yükseldikçe riskler de azalmaktadır. Böylece daha rahat kredi çekme imkanı oluşur.

Kredi çekmek isteyen ancak notu düşük olan insanlar, kredi notlarını nasıl yükselteceklerine ilişkin araştırmalar yapmaktadırlar. Kredi notları kredi çekebilmek için çok önemlidir ve çekilecek krediler de hayati önem taşıyabilir. Bu durumda ne olursa olsun kredi notu düşük olan kişilere kredi verilmeyebilir. Kişiler düzenli ödemelerle kredi notlarını arttırabilirler.

Kredi Notu Yükseltme

Kredi notu yükseltme için pek çok yöntem vardır ve bunlar zaman alabilmektedir. Kredi notu düşük olan insanlar yüklü miktar kredi çekemeyebilirler. Kredi için kredi notları çok ama çok önemlidir. Belgelendirilen gelirler, kefil kredi ve ipotek gibi durumlar da kredi almayı etkileyebilmektedir. 

Kredi notunu yükseltmek için mevcut kredi kartı ve kredi borçlarının tamamının ödenmesi önemlidir. Borçları ödemek kredi notunu yükseltir. Kredi başvurusu onaylanmayan kişiler başka bankalara da kredi için başvuru yapabilirler. Üst üste farklı bankalara kredi başvurusu gerçekleştirmek de kredi çıkma ihtimalini azaltabilmektedir. Bankalardan kredi kartı ya da kredi alınmadıysa, bankalar kişileri tanımlayamamaktadır. Kredi notunu yükseltmek için maaşa göre kredi kartı kullanmak gerekebilir. Diğer kredi notu arttırma yöntemleri şunlardır:

  • Gecikmiş ödemeler takibe düşmeden ödenmelidir. 
  • Takibe düşen borçlar yapılandırılmalıdır. 
  • Düzenli ödemeler yapılmalıdır.
  • Asgari tutar yerine borcun tamamını kapatacak şekilde ödemeler yapılabilir.
  • Gelirinize oranla borçlanmaya ve borçları zamanında ödemeye dikkat etmek gerekir. 

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir