Vergi Borcu Yapılandırma Nasıl Yapılır?

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Vergi borcu olan kişiler vergi borcu yapılandırma nasıl yapılır konusunu internette araştırmaktadır. Vergi borcu yapılandırması yalnızca güncel vergi borcu olan kişiler için geçerlidir. Bu uygulamanın amacı vergide ödeme kolaylığı sağlamaktır. Türkiye Büyük Millet Meclisi, yılın belli zamanlarında vergi yapılandırması için vatandaşlara bu imkanı sunar. Verilen tarih aralıklarında başvuru yapılabilmektedir.

Vergi Borcu Türkiye Cumhuriyet vatandaşı olan kişilerin kamu hizmetlerinin gerçekleşmesi için ödedikleri ücretlerden biridir. Bu ücreti her Türk vatandaşı ödemek zorundadır. Alınan vergilerin miktarı kişilerin gelirlerine göre belirlenmektedir ve kişiden kişiye ve meslekten mesleğe değişiklik gösterebilmektedir. 

Tüzel ya da bireysel vergi borçları yapılandırılabilir ancak bu yapılandırmalar belli tarihler içinde gerçekleşir. Bu yapılandırma için bizzat ya da internet üzerinden bizzat başvuru yapmak yeterlidir. 

Vergi borcu yapılandırma belli dönemlerde vatandaşların ödemesi gereken belli miktarın silinmesi, kalan ücretin devlet tarafından belirlenen tarihlerde taksitler şeklinde ödenmesini açıklayan bir terimdir.

Vergi Borcu Nasıl Yapılandırılır?

Vergi borcu nasıl yapılandırılır sorusu için verilecek cevap oldukça basittir. Bunun için verilen tarihlerde başvuru yapmak gerekir. Vergi borcu yapılandırmak borçların geç ödenmesinin de önüne geçmektedir. Çünkü vergi borcu yapılandırma işlemi yapıldıktan sonra ödemenin gecikmesi durumunda borcunu geciktiren kişiler kara listeye alınmaktadır. Bu da kredi alma ihtimalini neredeyse imkansız hale getirmektedir. 

Vergi borcunun yapılandırılacağı tarihler her sene değişiklik göstermektedir. Vergi borçları maliyeye olan vergi borcu kesilmemiz ya da dava sürecinde olan cezalar, KYK öğrenim kredileri, trafik cezası, motorlu taşıtlar vergisi, nüfuz cezaları, kaçak geçiş ücret ile cezaları, sosyal güvenlik kurumu tarafınca takip edilen sigorta primleri, gümrük cezalarından oluşan borçlardır. 

Vergi borcu yapılandırması için öncelikle güncel borcun sorgulanması gerekir. Borç yapılandırma başvurusu için güncel bir vergi borcunun bulunması gerekmektedir. Güncel vergi borcu olan kişiler belirlenen tarihler içinde dilekçeleriyle birlikte devlet dairelerine başvurarak süreci başlatabilirler. Bizzat devlet dairesine gitmek yerine internet ya da e-posta yoluyla da bu başvurular gerçekleşebilmektedir. İnternet üzerinden başvuru yapılacaksa bu başvurular Gelir İdaresi Başkanlığı’nın resmi internet sitesi üzerinden gerçekleşir. 

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir